Montag, 11. Juli 2016

GASTRITI

GASTRITI
Këshilla për të evituar:

ULÇERA

ULÇERA
Ushqimet që kurojnë sëmundjen:

CERMA /Përdhesi

CERMA /Përdhesi
Këshilla për të lehtësuar dhimbjet e sëmundjes:

VARIÇET

VARIÇET
Këshilla për personat që vuajnë nga sëmundja:

LEMZA

LEMZA
Këshilla për të ndaluar lemzën e shpeshtë:

RËNIA E FLOKËVE

RËNIA E FLOKËVE
Kujdesi që duhet të tregoni për të parandaluar fenomenin:

USHQIMI ME QUMESHT

USHQIMI ME QUMESHT
Këshilla për nënat që kanë fëmijën në gji:

LINDJET PARA KOHE

LINDJET PARA KOHE
Disa këshilla për kujdesin ndaj fëmijëve prematurë:

SYTË

SYTË
Si të mos i dëmtojmë sytë kur jemi para kompjuterit:

AROMA E KEQE

AROMA E KEQE
Këshilla për të ulur aromën e pakëndshme të frymëmarrjes:

ZBOKTHI

ZBOKTHI
Këshilla për të luftuar zbokthin:

DHËMBËT

DHËMBËT
Si të shmangim kariesin dhe infeksionet

MENOPAUZA

MENOPAUZA
Ushqimet dhe dieta që duhet të ndiqet gjatë kësaj periudhe:

KUJTESA/ALZAIMER

KUJTESA/ALZAIMER
Dhjetë këshilla për të mbajtur në fortë kujtesës:

PAGJUMËSIA

PAGJUMËSIA
Këshilla për të stimuluar gjumin:

KËMBËT

KËMBËT
Këshilla për infeksionet në këmbë

ASTMA

ASTMA
Si të luftoni astmën

KANCERI I LEKURËS

KANCERI I LEKURËS
Këshilla për të shmangur rrezikun

KANCERI NË STOMAK

KANCERI NË STOMAK
Si të evitoni kancerin në stomak

KANCERI I PROSTATES

KANCERI I PROSTATES
Këshilla për dietën që parandalon kancerin e prostatës

ALERGJIA

ALERGJIA
Si të evitojmë alergjitë

OSTEOPOROZA

OSTEOPOROZA
Këshilla për të luftuar sëmundjen që në fëmijëri:

STRESI

STRESI
Disa teknika për të shmangur stresin e panevojshëm:

AKNET

AKNET
Për të luftuar puçrrat në fytyrë:

KANCERI I GJIRIT

KANCERI I GJIRIT
Këshilla për të shmangur kancerin në gji

MAJASELLI

MAJASELLI
Këshilla për personat që kanë probleme në zorrë

TUBERKULOZI

TUBERKULOZI
Këshilla për parandalimin e tuberkulozit

DIETA DHE SHËNDETI

DIETA DHE SHËNDETI
Si të mbash oreksin nën kontroll:

HIPERTENSIONI

HIPERTENSIONI
Rregulla për të mos nxitur sëmundjen:

BRONKITI KRONIK

BRONKITI KRONIK
Si të mbani larg vetes sëmundjen:

TIROIDJA

TIROIDJA
Ushqimet që i bëjnë keq tiroides:

MËLÇIA

MËLÇIA
Ushqimet që kurojnë dhe dëmtojnë mëlçinë:

KRIZAT E BARKUT

KRIZAT E BARKUT
Evitoni dhimbjet e barkut me:
GURËT NË TËMTH
Si të luftoni shfaqjen e gurëve në tëmth:

MUSHKËRITË

MUSHKËRITË
Si të ndihmoni mushkëritë:

VESHKAT

VESHKAT
Si të evitoni sëmundjet e veshkave:

PANKREASI

PANKREASI
Këshilla për të mos u dëmtuar pankreasi:

DIABETI

DIABETI
Ushqimet që duhet të konsumojnë pacientët:

MIGRENA

MIGRENA
Këshilla për të evituar dhimbjen:

SPONDILIATROZA

SPONDILIATROZA
Si të evitojmë dhimbjet

REUMATIZMA, këshilla mjekësore

REUMATIZMA
Si ta kurojmë reumatizmëm

ANEMIA

ANEMIA
Çfarë duhet të konsumojnë anemikët

OBEZITETI,këshilla mjekësore

OBEZITETI
Si të mposhtini mbipeshën

KOLESTEROLI,këshilla mjekësore

KOLESTEROLI
Këshilla për të ulur kolesterolin

ZEMRA,këshilla mjekësore

ZEMRA

Si të luftoni sëmundjet kardiake