Montag, 27. April 2015

APP. PËR IPHONE QË JANË FALAS VETËM PER TANI

Pse ka re?

Retë për nga përbërja e tyre fizike janë të ngjashme me mjegullën. Dallimi qëndron vetëm për sa i përket vendit të formimit dhe dhe madhësisë së pikave. Pikat e mjegullës janë më të vogla se pikat e reve, sepse pikat e mjegullës gjenden në stadin e parë të formimit. Përveç pikave të ujit, retë mund të jenë të përbëra edhe prej kristaleve të imtë të akullit.

Freitag, 24. April 2015

Loje shtepie

Loje shtepie mjafton 2 llastika nga ato te lekeve e pak shkathtesi!

Si ti pastroj atletet e bardha

Veglat e nevojshme një furçë dhëmbësh e vjetër, pastë dhëmbësh e bardhë, detergjent për enë të lëngshëm dhe një pjesë pambuku e bardhë.

Zjarr me mjete rrethanore

Ide e mirë ekskluzive për një fundjavë të këndshme verore, miqtë e mi! Ndodh që ne kemi nevojë për të ndezur një zjarr, por ne nuk kemi mjetet e duhura si shkrepse o cakmak. Çfarë duhet të bëni?  Shikoni, një nga opsionet unike si  ndezni zjarr  me ndihmën e baterive,

Donnerstag, 23. April 2015

Lojë e thjeshtë logjikë 15

Lojë e thjeshtë logjikë 'Kape macen' detyrën .Ti në këtë lojë duhet të rrethoshe macen kështu që ajo nuk mund të shkojë larg nga fusha.

Provo te gjesh kryeqytetet e Evropës
Xposed framework

lehtësoni përdorimin e telefonit me një dorë.

Duke pare qe duart tona nuk zmadhohen, por celularët po!. Madhësia mesatare e celularit sot është pothuaj dyfish më e madhe se me pare.

Mittwoch, 22. April 2015

Montag, 20. April 2015

Checksum Utilities

Checksum Utilities:

General Utilities

General Utilities And Other Applications:

Webcam Software

Webcam Software:

Web servers

Web servers:

Web browsers

Web browsers:

Video tools

Video tools: 

Video players

Video players :

Video codecs

Video codecs:

System Information and monitoring

System Information and monitoring:

RSS Readers

RSS Readers:

Pop-up Blockers

Pop-up Blockers:

Programming

Programming:

Photo manipulation and image design

Photo manipulation and image design

Defrag Software

Defrag Software:

Compression / Decompression

Compression / Decompression:

CD/DVD Burning

CD/DVD Burning:

Audio Tools

Audio Tools:

Audio Players

Audio Players:

Audio Creation

Audio Creation

Anti Spyware

Anti Spyware:

Anti-Virus

Anti-Virus:

3D Graphics

3D Graphics:

Gjeagjeza

1. Rrumbullak, strumbullak.
ka shtate vrima rreth e qark

2. Hiq dhjete
mbeten dhjete

3. Asht nje kulle e bardhe
pa dritare pa shkalle

4. I jati me rroba te gjelbra
i biri jelekun me sumbulla

5. Nje pate qafegjate
duke ikur ben shamate

6. Mal me mal gjesdis
opingat s'i gris

7. Hap e mbyll
ndrit si yll

8. Mulliri bluan
dellinja luan


Pergjigje

Gjeagjeza


Gjeagjeza


Gjeagjeza


Gjeagjeza


Gjeagjeza


Gjeagjeza


Gjeagjeza


Gjeagjeza


Gjeagjeza


Gjeagjeza


Gjeagjeza


Gjeagjeza


Gjeagjeza


SI TË SKANONI FOTOGRAFI ME TELEFONIN ?

Për "iPhone"

Donnerstag, 16. April 2015

Cila reklame eshte me e bukur?.............(ushqim)


Farat e zezaShkencëtarët kanë bërë me dije se farat e zeza shërojnë çdo sëmundje. Ata i kanë quajtur ilaçi natyror që shëron çdo sëmundje.
Po çfarë përmbajnë këto fara?
Studimet shkencore tregojne se:

Fara chiaÇfarë është fara Chia? Besojmë që shumë prej jush nuk ka dëgjuar për këtë farë, edhe pse ajo ka ekzistuar për mijëra vjet. Astekët të parët e përmendin farën Chia si ushqimin bazë që e kishin përdorur si pjesë të ritualeve fetare, por edhe për qëllime mjekësore.

Titanic virtual

Të shkojmë në një turne virtuale brenda anijes madhështore. Projekti "Titanic: Honor dhe Glory" kanë për qëllim të paraqesin të gjithë anijen dhe fundosjen e saj praktikisht identike me publikun.
 Kjo është më e afërt me realitetin që ju mund ta shikoni.

Sa ushqim haet ne Bote

Bota ha 22% drithëra, 9% mish, 39% pemë dhe perime, 7% sheqer dhe yndyrna, 15% qumësht dhe vezë dhe 8% gjëra të tjera.

Aplikacionin „Facebook Lite“

Ekziston nje mënyrë të menaxhoni dy profile të "Facebook"ut! Një metodë e thjeshtë për tu kyçur në dy profile në një pajisje të Androidit.

Dienstag, 14. April 2015

Hyundai : A Message to Space

Stephanie nga Houston mungon atit të saj astronaut pune në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës.
Shikojnë se si mesazhi i saj i veçantë, i shkruar nga 11 Hyundai Zanafillës, u dha për të babait të saj në hapësirë.

Receta gatimi

                        Receta gatimiSI TE GATUAJME
Mundesuar nga

Montag, 13. April 2015

Lista e Emocioneve sipas Aristotelit

Aristoteli!

Lista e Emocioneve

Zemërimi : Një impuls për hakmarrje që do të jetë i dukshëm, dhe të shkaktuara nga një e qartë,
pajustifikuar të vogël në lidhje me individin apo miqtë e tij. Pësuara kanë tre
Speciet: përbuzja, Pavarësisht, dhe paturpësi.

Piper dhe ujit


Freitag, 10. April 2015

MESI i TOKËS

. Në 1884 ai u caktua si zero meridiani. Tani ai është lazer i montuar që shënon meridianin.Vija është vendosur në Observatorin Mbretëror, e cila tani është një muze. Royal Observatory u hap në 1675 dhe prej ateher është përdorur për të kryer matje astronomike

7 keshilla per lexim te shpejte nga një ish-Book-Hater(NGA KAROL KROL)

Unë kurrë nuk ishte një tifoz i madh i leximit ... Unë fajësojnë atë në sistemin e arsimit, natyrisht. (E pra, kjo nuk mund të jetë faji im, a mund ajo?) Ju shikoni, është e vështirë që të gëzojnë lexim kur çdo libër mësuesi juaj hedh në ju është pa interes për ju whatsoever. Prandaj fillova të urrej atë. Kjo ishte një punë e përditshme nuk, një kënaqësi.

NË ALASKA BANORËT JETOJNË NË NJË NDËRTESË TË VETME


Ubuntu phone


SI TË LIDHNI KËPUCËT NË 1 SEKOND.


Test per syte
atletike


Problem me draiverat

Ky program i gjen te gjith draiverat qe i mungojn PC-s tuaj. Mjafton vetem ni Scan prej 3 minutave me ja mundesu ne PC edh te gjithë draiverat qe i mungojn PC-s do te gjinden nga ky program.

RREGULLIM KOMPJUTERI


AUDIO DHE VIDEO PËR TË MËSUAR GJUHË TË HUAJA


Si Te Kopjojme Tekstin nga Fotografia?


Nese ju duhet nje informacion i caktuar ne forme te tekstit nga ndonje dokument i skanuar, atehere kete mund ta beni pa u lodhur duke shkruar, por duke perdorur ndonje OCR software. 

ÇFARË FUNKSIONI KA PANKREASI


4 Magic Tricks You Can Do With Eggs


Web te ndryshem për të kaluar kohën

Webfaqe për të kaluar kohën


Daniel Piterin, njeriu i cili krijoi çokollatën.


TË VËRTETËN E RREZIKSHME PËR BATERITË E CELULARËVE


One out of Billion Girls - Sarah Lezito


Crash course astronomy shpjegojn se çfarë mund të shohim ne me sy të lirë.


Mittwoch, 8. April 2015

Bubble ball


SI GJEN TELEFONI VENDNDODHJEN E SAKTË?

GPS lokacioni Apps në një smartphone mund të jetë shumë i dobishëm kur hartës një rrugë të udhëtimit ose gjetjen ngjarjet aty pranë. Por si e bën smartphone tuaj e di ku je? Wilton L. Virgjëresha shpjegon se si përgjigje qëndron 12.000 milje mbi kokën tuaj, në një satelit orbital që mban kohë për të rrahur e një orë atomike mundësuar nga mekanika kuantike.

Gabriel Bonci na tregon se si ai e bën picën më të mirë në botë.

RRJETET SOCIALE KËTË VIT

cfare shihni ne foto


Sa i mirë është shikimi juaj? (TEST)

ASAPScience është kthyer për të gjithë ne të ngatërruar edhe një herë -. Me një video duke sfiduar shikimi tonë dhe perceptimin

iluzion është krijuar duke kombinuar imazhe me frekuencë të ulët hapësinor (Marilyn) dhe frekuencë të lartë hapësinor ( Albertit), e ndryshueshme të qenë sa mirë sytë tuaj mund të përqëndrohen ose marr kontrastin.

Pra, çfarë ju shihni, Marilyn Monroe apo Albert Einstein?

Pra, sa llogjik jeni? 8

So just how logical are you? This 4-card selection task developed by Peter Wason in 1963 will help you find out! All you need to do is assess which of the 4 cards must be turned over in order to determine whether the rule has been followed. 

GJEJ NUMRIN 5 (7)

mendoni se keni vizion të shkëlqyer dhe përqendrim, mund të testoheni me test të shkurtër dhe të shpejtë. Gjithçka që ju duhet të bëni është që në mesin e shum numrave 6 të gjeni numrin 5.

Audio iluzion

Amazing iluzion Audio -! Ajo do të fryj mendjen tuajListen e video deri në fund, dhe kur ajo ndalet, të luajnë atë përsëri për të dëgjuar dallimin, mendje të vazhdojë të 'shkarje - up' ... Kjo do të fryj mendjen tuaj!

Dienstag, 7. April 2015

CILI ESHTE EMRI I "@" NË VENDET EVROPIANE

Si të bëjë një lugë per urgjencë


Gjeagjeza shume te vjetra

1. Fushë e bardhë, farë e bardhë, është i mençur ai që shkëlqen.

2. Gjatë ditës shërbëtore, gjatë natës zonjë.

3. Një qiri i mjaftueshëm për tërë botën.

4. Një shkollë plot fëmijë, derë nuk ka.

5. Çdo ditë dal nga shtëpia, megjithatë vazhdimisht jam në shtëpi.

6. Ec vazhdimisht, por nuk lëviz nga vendi.


Zgjidhja:

Sa njerëz shihni në foto? 6

A është kjo një iluzion matematikor ose optik, u'a lëmë juve që t'a gjeni.

ZGJEDHNI KËTO 5 DETYRA ME FIJE SHKREPSE 5

Magic Actions for YouTube™


Magic Actions for YouTube™
The most convenient way to watch videos!

Browser i kompletuar

Samstag, 4. April 2015

Google Now

Si te shkruaj shpejt ne tastiere?


Kur është prodhuar kompjuteri i juaj.

Për të pare datën e prodhimit të kompjuterit tuaj ndiq hapat:

5 Anti-Inflammatory Spices for Psoriatic Arthritis

Si te qeroj vezet?Probleme me vezet qerimi i tyre te streson,ja nje zgjidhje perfekte
(serketi)
Pasi vezë janë  valëuar, vëri  në një tas me ujë akull deri sa ata janë të ftohtë të mjaftueshme për të trajtuar.  Ju mund të ruani  në frigorifer  akull. Uji akull i bën vezët më të lehtë të zhvishem për shkak se predha vezë janë poroz, kështu lagështi nga uji parandalon membranën nga kapur në të bardhën e vezëve.

DUHET T'A KETË CDO FAMILJE

TAVOLINA E NEVOJSHME PER CDO FAMILJE

Gol !!!Mendje femre

Gjuajtje e lirë që askujt nuk i kishte rënë në mend më parë. Futbollistja Rassett kanë realizuar një gol nga gjuajtja e lirë ndaj ekipit të Arsenalit që barazoi më vonë rezultatin, për të mbyllur ndeshjen 1 me 1.

Donnerstag, 2. April 2015

Kurs Finlandisht

Kurs Finlandisht

Kurs spanjisht

  Kurs spanjisht

Kurs Danisht

 Kurs Danisht

Kurs Norvegjisht

Kurs Norvegjisht   

Kurs Turqisht

 Kurs Turqisht

Kurs Suedisht

 Kurs Suedisht

Kurs Serbisht

Kurs Serbisht  

Kurs Bullgarisht


 Kurs Bullgarisht