Montag, 30. März 2015

Krijohen fytyrat e gruas dhe burrit më të bukur në botë

Një  program kompjuterik (e-fit) që përdoret zakonisht për të nxjerrë fotot e kriminelëve të kërkuar ka qenë përdorur për të krijuar fytyrat e "njeriut më të bukur dhe grua në botë."

Sonntag, 29. März 2015

Abraham Lincoln i drejtoi mësuesit të djalit një letër

I dashur mësues,
Im bir sot fillon shkollën. Pas pak, gjithçka për të do të jetë e çuditshme, e re, ndaj do të doja të ma trajtonit butësisht. Është një aventurë që im bir do ta marrë me vete nëpër të gjitha kontinentet.

Samstag, 28. März 2015

IndilaAdila Sedraïa ( lindur më 26 qershor 1984), e njohur më mirë me emrin e saj skenik Indila , është një francezeR & B këngëtar dhe kompozitor .

SOS

SOS është ndërkombëtar Morse Kodi sinjal ankth (· · · – – – · · ·).

Donnerstag, 26. März 2015

Haiti foto panoramike

Gazetarët CNN bërë foto panoramike të Haitit, kështu që ju gjithmonë mund të beni pauzë dhe pastaj klikoni në ekran për të parë përreth. 

Donnerstag, 19. März 2015

Volkswagen makinë fluturues dy-vendësh

Volkswagen ftoi klientët e saj të ideonin dhe projektonin makinën e së ardhmes. U krijuan koncepte të ndryshme,

Samstag, 7. März 2015

LOPA DHI!

LOPA DHI!

LUANI E GOMARI

LUANI E GOMARI

KANDILI MBURRAVEC

KANDILI MBURRAVEC

PËR NËNËN

PËR NËNËN

MAMI E BABI JANË SI NJË

MAMI E BABI JANË SI NJË

MBRËMJA NË PYLL

MBRËMJA NË PYLL

VJESHTA

VJESHTA

ALFABETI I GJUHËS SHQIPE

ALFABETI I GJUHËS SHQIPE

Gjeze

Pas shiut në qiell
Kur ka diell
Duket një shirit
I tëri kolorit.

Gjeza

Ka të mëdha
E të vogla
Për fëmijë
Ka me lara
Kuqezi
Të gjithë e duan
Kur bie shi.

Gjeza

Kur e mundon barku
Zorrët i përzihen
Nga goja vjell zjarr
Re tymi lart ngrihen.

Gjeza

E mban për brirë
Shkon pas tij
Kryen shumë punë
Në bujqësi.

Gjeza

Shkojnë dimrit
Verës vijnë
Ia shtojnë stinës
Bukurinë.

Gjeza

Mbi lumenj
Përmbi përroje
Npër të kalojnë
Njerëzit pa droje.

Gjeza

Një zog i hekurt
Fluturon me fletë
Ngjitet lart në qiell
Atje përmbi retë.

Gjeza

E mban në dorë
A në tavolinë
Kohën tregon
Nga gjumi të zgjon.

Gjeza

Në të ulesh
Si në shalë
S`është gomar
S`është as kalë.

Gjeza

Njeri është
Vendit s`luan
Territ, t`ftohtit
Nuk i druan.

Gjeza

Është një arë
Në të hedh farë
Lehtë për ty
E korrë me sy.

Gjeza

Është një arkë
Pa dry pa derë
Ajo ruan
Gjëra me vlerë.

Gjeza

Është një tempull
Që qëshon dritë
Ua shton fëmijëve
Dituritë.

Gjeza

Vjetërsira
Por me vlerë
Aty gjenden
Kurdoherë.

Gjeza


Bishtin e zjarrtë
Një shigjetë
Gjer në hënë
U ngjit përpjetë.

Gjeza

Ka shpinë të gjerë
Shkon detit të pafund
Në të mund të hip
I gjithë një katund.

Gjeza

E ëma ikën
Me gjëmë e vaj
Nuk i ndahen
Bijtë e saj

Gjeza

Një barkmadhe
Me gojë të gjerë
Dimrit fle
Punon në verë.

Gjeza

Nuk ha sanë
Naftën pin
Për ngarkesë
Lodhje s`din.

Gjeza


Kush i thotë dot?

Kush i thotë dot?


Të shikojmë kush i thotë dot shpejt e shpejt e pa u ngatërruar ...

Gjeza

Gjeza


Gjeza


Gjeza


Gjeza


Gjeza


Gjeza


Gjeza


Gjeza


Gjeza


Gjeza

Kur e mundon barku
Zorrët i përzihen
Nga goja vjell zjarr
Re tymi lart ngrihen.

Gjeza

E mban në dorë
Ajo gjëmon
Pa u lodhur
Lisat i rrëzon.

Gjeza

Herë vjen poshtë
Herë lart ngjitet
Njerëzit i bartë
Fare s`mërzitet.

Gjeza

Qoftë verë
A tjetër stinë
Kurrë s`pushon
Vetëm ngrinë.

Gjeza

Ka tre sy me ngjyra
Nuk qanë kurrë
Në udhëkryq
Qëndron si burrë.

Gjeza

S`është pëllumb
Me krah e sqep
Pa ndërprerë
Letra merr e jep.

Gjeza

Po të kesh
Supervesh
Merresh vesh
Me Bangladesh.

Gjeza

Ngushtë e mbyllur
Në epruvetë
Tregon për motin
Sa është i nxehtë.

Gjeza

Një si saç
E një kuti
T`sjellin botën
Në shtëpi.

Gjeza

Gjatë verës
Fle në tavan
Kurse dimrit
Drutë i han.

Gjeza

Është me lara
Rrumbullak
Në të fëmijtë
Kanë merak.

Gjeza

Reja resë
I bie shuplakë
Thua natyra
Po merr flakë.

Gjeza

Herë ngadalë
Herë me turr
Hyjnë në det
E s`dalin kurrë.

Gjeza

Si jorgan
Tokën mbulon
Është e ftohtë
Bimët i mbron.

Gjeza

Si xixëllonja
Natën ndrijnë
Kur lindë dielli
Vallë ku rrijnë.

Gjeza

Pas shiut në qiell
Kur ka diell
Duket një shirit
I tëri kolorit.

Gjeza

Ka të mëdha
E të vogla
Për fëmijë
Ka me lara
Kuqezi
Të gjithë e duan
Kur bie shi.

FJALE TE URTA

FJALE TE URTA

Gjeza

Herë si drapër
Herë si bukë
Nuk nxenë fare
Terrin zhdukë.

Freitag, 6. März 2015

Gjeza

Porsi lëmsh është rrumbullak,
mot e jetë sillet qark,
pa benzinë shkon e vjen,
kur lëviz askush s'e ndjen,
është plakë sa s'tregohet,
por nuk lodhet as ankohet...

Gjeza

Kam samar,
po s'jam gomar...
Një lis me dymbëdhjetë dega,
gjashtë të buta,
gjashtë të egra...


Hap e mbyll,
ndrit si yll.
Asht nej kullë e bardhë,
pa dritare dhe pa shkallë.
Një patë qafëgjatë,
duke ikur bën shamatë.


Qershia (Gjëegjëzë)Mendje s'ka, por të mëson,
Gojë s'ka, por me ty flet,
Ti përditë me të jeton,
Mik të ngushtë e ke për jetë.

Zemra

Zemra është si libri

Blerta na harroi gershetat

Nena dhe babai
na e pyesin:

Dua

Mbi bar dua te prehem,

Te vegjelit

Lerini gjithe te vijne

Macoku dhe miu

Tregojne se nje maçok

Në fletoren ku ti shkruan

Ne fletoren ku ti shkruan

Zogu dhe djali

Nje zog te vogel zuri nje djale,

QUKAPIKU

Qe nga pylli

Duart Tona

Pa shikoni duart tona,

DHELPRA E URITUR

Vjen nga pylli e uritur

GJELI DHE PULA

Ki,ki,ki,

Topi

Kam një top rrumbullak,

Iriqi i vogël

Iriqi i vogël,

ABETARE

Një libër kam.

Kënga e Abetares

Abetare, Abetare,

Këngë për shiun

Shi, shi, laga-shi,

Macoku dhe minjte

Tregojnë se një maçok

Dele, dele kuçuvele,

Dele, dele kuçuvele,

Hena

Përmbi retë

NGJYRAT

Lakuriqi i verbër,

Macja dhe miu

Mace, mace,

Agimi
U kuq dielli prej agimit,

Kali

Hi, hi, hi,
kam një kalë,

Bubi dhe pulat

Bubi i vogël,

Pse s'i heqin që ti thajnë?

Bie shiu pika-pika,

Zogu

Andej, këtej, kuturu,

Iriqi i sëmurë

U sëmur iriqi i shkretë,

Shi, shi lagashi

Shi, shi lagashi,

Karamele Zana

Karamele Zana,

Qielli i kaltër

Qielli i kaltër

Sytë

Sytë e kaltër

QUKAPIKU

Qe nga pylli

Priste shoku

Priste shoku,

Lepurushi

Lepurushi,

Dienstag, 3. März 2015

Si ti palos teshat qe te me zene sa me pak vend?

Tani udhetim te mbare!!

Si te bej nje qen me tullumbace?

Ja hapat per ...

Si behet kordoni me kater fije?

Si lidhet shamia?


Si lidhet shamia ...ajo e shamikuqes,,

Si perdoret hapsja e veres?

Gezuar!!!

Si behet sallami ne kushtet e shtepise?

dhe ti mund te besh vet sallam

Si te hap arren e kokosit?

Ja si mund te hapesh arren e kokosit!

Menyre e fshehte per 1 harte thesari

Si skuqet veza?

2 menyra per skuqjen e vezeve

Pikture e gjalle

Si te bej pikture me lule te verteta (herbar)

Si ta hap shishen me mjete rrethanore?

Ja si mund te hapesh shishen e veres pa hapsen e saj

E pi dot vezen?

Ja si haoet e piet veza e fresket kuptohet!!!!!!

Si pergatite laku per te kapur lepuj

laku per te kapur lepuj ja si pergatitet

Papioni&kullarua

Si lidhen?

Kujt i kujtohet kjo loje?

kujt i kujtohet kjo loje

PROVO veten!!

Personalite shqiptare arin dot ti indetifikosh

Montag, 2. März 2015

Germat e dores

Per te gjith ata qe shkruajne me germa shtypi mos harni ato te dores

Si te hekuros kemishen?

Si te hekuros kemishen?

Si te dalloj WC per burraSi te dalloj WC per burra?

Si te dalloj WC per gra

Si te dalloj WC per gra

Duke menduar rreth numrave


Duke menduar rreth numrave

Si te qep kopsen?

Si te qep kopsen?

Te lyej thonjte

Per nje perfeksin te thonjve tuaj

Veshje shik 'meshkuj'

Detaje per veshje shik

Kodi mors

cili eshte alfabeti i kodit mors

Si te pres shege?

Si te pres shege?

Si te pres mango?

Si te pres mango

Si pres avokado

Si pres avokado?

Si te pres (qeroj) ananas?

Si te qeroj ananas?